#15: Jak se ZBAVIT ZÁVISLOSTI na p0rnu a proč taky? (Podcast)

Ptá se Martin ze Slovenska a jeho dotaz zní:

Prosím vas o váš pohľad na moju situáciu. Neviem ako mám pokračovať, pretože moja situácia je takáto. Ako som vyrastal, nezažíval som dotiky alebo intimitu s mojimi rodičmi a súrodencami. Nepamätám si, že by som zažil objatia, pohladenia atď. A na základe toho som si ako 12 ročný vypestoval závislosť na pornografií. Moja otázka znie: Môže toto spolu súvisieť? Ak áno, ako by som to mohol malimi krokmi meniť alebo ako zažívať viac intimiti sám so sebou?

Moc Martinovi děkuju za takhle upřímný a otevřený dotaz k tématu, které je ve společnosti stále ještě velkým TABU.

Poslechněte si mou audio odpověď níže. V textu shrnu jen ty nejdůležitější body z ní.

Spojitost mezi nedostatkem dotyku v dětství a závislostí na p0rnografii, což je častější případ mužů, určitě taky je. Víc než to, tam však najdeme jiné dvě souvislosti.

Závislost na p0rnu bývá úzce spjatá se závislostí na ejakulaci. Už žen to je místo ejakulace orgasmus. Nejen z mé vlastní zkušenosti, ale i podle mnoha mých učitelů za tím hodně stojí neschopnost zdravě ventilovat napětí, které si v sobě hromadíme. Je to něco, co jsme se většinou naučili už v dětství, jak ve svém dotazu zmiňuje i Martin.

Může to být napětí:

  • Ze stresu z každodenních činností.
  • Z nahromaděných emocí.
  • Z tlaku na sebe a na výkon.
  • Z nenasycených vývojových potřeb.
  • Určitě vymyslíte i další.

Většina těhle věcí pramení z našeho dětství.

Ačkoliv se určitému stresu v životě nevyhneme, je dokonce v určité míře zdravý pro náš vývoj, bohužel jsme se nenaučili, jak ho zdravě ventilovat a odžívat, aniž bysme tím ubližovali sobě i ostatním. Nebo aniž bysme museli hledat jiné náhražkové mechanizmy, jakot třeba tenhle snadno dostupný ventil.

Hlavu vzhůru!

To, co jsme se nenaučili, se můžeme naučit teď.

Druhou oblastí, se kterou to taky souvisí, je za mě i určitá snadná dostupnost a „hvězdnost“ těhle prožitků, díky příběhům, které jsou mnohdy na hony vzdálené od běžné reality milostného života.

Taky je to možné snadno skrýt.

Navíc je to v p0rnu hodně jednoduché a přímé. Kdežto partnerský vztah a blízkost s lidmi přináší mnohé výzvy, se kterými se je třeba popasovat. Na to chce mít dostatečnou odvahu a odhodlání. Ovoce, které to přináší, když to myslíme upřímně a vážně, za to rozhodně stojí.

blízkost místo porna

Co bych teda doporučila?

  1. Přijmout, že tahle vaše závislost k něčemu sloužila, něco vám pomáhala zvládnout.
  2. Je velmi pravděpodobné, že se vám z ní nepodaří vystoupit hned. Když už se to, zřejmě postupně méně často, bude dít, zkuste vaši pozornost opakovaně vracet k sobě dovnitř.
  3. Naučte se zdravě odžívat nahromaděné napětí. Ať už nějakým sportem nebo relaxacemi. Na mém webu najdete pár dalších tipů.
  4. Naučte se zdravě odžívat své emoce.
  5. Najděte odvahu přiblížit se k lidem a otevřít své srdce se vším, co v něm nosíte.

V neposlední řadě je velmi nápomocné podat pomocnou ruku tomu dítěti v sobě, které všechny tyhle šrámy utržilo. Ve dvou se to prostě táhne líp! 😉

Mám však ohromnou radost, že si víc a víc lidí uvědomuje, že nás závislosti můžou přestat ovládat. Že z nich existují cesty ven, aby se nám žilo lehce ve spokojených vztazích.

Každá naše závislost nám v minulosti mohla zachránit život. Nepřeháním. Pokud nás však vzdaluje od sebe, od lidí, od pevného zdraví, určitě je na místě s ní něco začít dělat.

Moc vám všem držím palce, ať se vám to daří.

Kdybyste potřebovali, pomocnou ruku vám ráda podám i já.

S respektem k vašemu odhodlání zbavit se jakýchkoliv závislostí.

Monika

Pečovatelka o vnitřní svět člověka a průvodkyně na cestě za radostí.
Žena, která zná svou hodnotu, žije svůj jedinečný potenciál a má vyživující blízké vztahy. Dnes své bolestné dětství vnímá jako cenný dar.

Monika je autorkou ebooku Léčení vnitřního dítěte v pohodlí domova a ONLINE kurzu Léčení vnitřního dítěte.
Můžete se s ní potkat na živých seminářích Setkání s vnitřním dítětem nebo Osvoboď své vnitřní dítě.

Ráda vám pomůže uzdravit vztah k sobě sama a tím i okolní vztahy. Na šťastné dětství totiž není nikdy pozdě! I vy můžete odložit tíhu a bolest minulosti a začít žít naplňující život plný radosti, odvahy a lásky.

Můj příběh si přečtěte ZDE >>
Komentáře